fbpx

Návod na montáž podlahových dosiek

Spôsob montáže podlahových dosiek, podlahových dosiek z masívneho dreva, je možné rozdeliť do troch kategórií:

  • Montáž podlahy na klasický drevený rošt
  • Montáž podlahy na technickú podlahu z OSB dosiek, dosiek alebo podlahy horšej akosti
  • Na betón

POKLÁDKA PODLAHY NA DREVENÝ ROŠT

Patrí medzi najstaršie a najrozšírenejšie spôsoby pokládky. Montáž je veľmi jednoduchá a zvládne ju aj zručný kutil.

1. ROŠT

Vytvorte si rošt (zo sušených lát alebo hranolov) kolmo k požadovanému smeru pokládky podlahových dosiek. Rošt zarovnajte do roviny, vypodložte ho a ukotvite tak, aby bol dostatočne hutný a kompaktný.

Vzdialenosť medzi jednotlivými hranolčekmi (latami) roštu by mala byť priamo úmerná hrúbke pokladanej podlahy – menšie ako 25-násobok hrúbky podlahy. Na zvýšenie tepelnej izolácie a zníženie kročajového hluku je možné priestor medzi hranolami roštu vyplniť izolačnou vatou.

2. VLHKOSŤ PODLAHY

Pred pokládkou skontrolujte vlhkosť podlahových dosiek. Aj keď je pri výrobe starostlivo kontrolovaná, môže pri skladovaní dôjsť k jej zvýšeniu pôsobením počasia a klímy v skladovacích priestoroch. Vlhkosť by mala byť nižšia ako 14 %.

3. PRVÁ PODLAHA

Prvú podlahovú dosku zrežte na požadovanú dĺžku (po celom obvode podlahy by mala byť dilatačná medzera cca 8 –10 mm), ukotvite ju najskôr kolmo cez celú podlahovku cca 1 cm od jej okraja a následne ešte mierne nad perom pod uhlom cca 45 stupňov. Kotvite do všetkých hranolčekov roštu, u krajných hranolčekov si podlahovky radšej predvŕtajte, aby nedošlo k rozštiepeniu materiálu.

Dbajte na to, aby ste prvú dosku ukotvili v rovine, uľahčí vám to ďalšiu montáž. Pre lepšiu pevnosť je vhodné jednotlivé dosky prilepiť k roštu lepidlom, najlepšie polyuretánovým. Pozor, nesmie však dôjsť k zlepenie jednotlivých dosiek do seba.

Na kotvenie používajte vždy zodpovedajúci rozmer skrutky alebo kolárskeho klinca. Dosky kotvite pri pere (nikdy nie pri drážke, dosky by držali iba za 1/3 hrúbky materiálu a mohlo by dôjsť k odtrhnutiu spodnej  drážky). Úplne nevhodné sú príchytky, určené na kotvenie menej namáhaného obloženie.

4. ĎALŠIE DOSKY

Druhú (a ďalšiu) dosku prisaďte k predchádzajúcej a pritiahnite ju klinkami tak, aby po celej dĺžke spoja neboli medzery. Následne ju ukotvite. V prípade nutnosti nastavenia dosky je vhodné nastavovať ju nad konštrukčným hranolčekom roštu. Pri práci odporúčame dbať na čistotu, ušetríte si tým zbytočné následné brúsenie.

ROZTEČE ROŠTOV PRE RÔZNE DRUHY A HĹBKY PROFILOV

 

 

Hrúbka 23 mm Hrúbka 28 mm Hrúbka 28 mm Hrúbka 40 mm +
Profil s perami a drážkou max. 60 cm max. 80 cm max. 80 cm max. 130 cm

5. PRED POVRCHOVOU ÚPRAVOU

Pokiaľ pokladáte dosky s mikrofázou, práca je takmer na konci. Odstráňte z podlahy prach a hrubé nečistoty, podlaha je pripravená na povrchovú úpravou.

Ak ste zvolili podlahu s ostrou hranou, treba ju prebrúsiť, prestierkovať stierkovým tmelom a

znova prebrúsiť. Takto pripravená podlaha pozdvihne vzhľad vašej podlahy pred povrchovou úpravou na úplne inú úroveň.

6. POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Na povrchovú úpravu podlahy je možné použiť oleje, vosky, tvrdé voskové oleje alebo laky.

Niektoré vosky, oleje a tvrdé voskové oleje sú už tónované a tak dodajú vašej podlahe nový vzhľad a farebný odtieň. Pred aplikáciou tónovaných náterov odporúčame vytvoriť si vzorku s rozmerom minimálne 50 × 50 cm, aby ste mali jasnú predstavu o tom, či vám dané tónovanie skutočne vyhovuje.

Pri aplikácii podlahových lakov je potrebné dbať na to, aby bol použitý aj správny základný lak, zabraňujúci bočnému zlepeniu podlahových dosiek. Povery, ktoré hovoria, že stačí vrchný lak zriediť, sú bohužiaľ len povery, bočnému zlepeniu dosiek to nezabráni. Ak by došlo k zlepeniu dosiek, v ich okolí by sa časom vytvorila škára, ktorá môže mať estetické aj funkčné následky.

7. LIŠTY

Na záver podlahu olištujte. Lišty môžete zvoliť ploché, rohové alebo soklové – záleží len na vašom estetickom cítení. Podľa zvoleného typu sa lišta kotví buď do podlahy alebo na stenu.

 

POKLADANIE DREVENEJ MASÍVNEJ PODLAHY NA TECHNICKÚ PODLAHU Z OSB DOSIEK, DOSKEN A POD.

Tento spôsob pokládky je stále rozšírenejší, najmä vďaka rýchlemu rastu počtu podkrovných bytov.

Montáž je jednoduchá, ale náročnejšia na rýchlosť a precíznosť.

1. PENETRÁCIA

Napenetrujte si OSB dosky, prípadne aj staré dosky. Pozor, penetrácia je veľmi dôležitá!

2. VLHKOSŤ PODLAHOVIEK

Pred pokládkou skontrolujte vlhkosť podlahoviek. Aj keď je pri výrobe starostlivo kontrolovaná, môže pri skladovaní dôjsť k jej zvýšeniu pôsobením počasia a klímy v skladovacích priestoroch. Vlhkosť by mala byť nižšia ako 11 %, v ideálnom prípade rovnaká ako vlhkosť technickej podlahy.

3. NANESENIE PODLAHOVÉHO LEPIDLA

Naneste vhodné podlahové lepidlo (tvrdo elastické) na takú plochu, ktorú stihnete zaklopiť ako

lepidlo zavädne a prestane byť plne funkčný. Pokiaľ dosky neprilepíte celoplošne, podlaha bude veľmi nepríjemne vŕzgať.

4. PRVÁ DOSKA

Prvú dosku zrežte na požadovanú dĺžku (po celom obvode podlahy by mala byť dilatačná

medzera cca 8 –10 mm), ukotvite ju najskôr kolmo cez celú podlahu cca 1 cm od jej okraja a

následne ešte mierne nad perom pod uhlom cca 45 stupňov. Kotvite podľa potreby a s citom, pamätajte na to, že dosky bude držať predovšetkým lepidlo.

Dbajte na to, aby ste prvú dosku ukotvili v rovine, uľahčí vám to ďalšiu montáž.

Na kotvenie používajte vždy zodpovedajúci rozmer skrutky alebo kolárskeho klinca. Dosky kotvite pri

pere (nikdy nie pri drážke, dosky by držali iba za 1/3 hrúbky materiálu a mohlo by dôjsť k

odtrhnutie spodnej drážky). Úplne nevhodné sú príchytky, určené na kotvenie menej namáhaného obloženia.

5. ĎALŠIE DOSKY

Druhú (a ďalšiu) dosku prisaďte k predchádzajúcej a pritiahnite ju klinkami tak, aby po celej dĺžke spoja neboli medzery. Následne ju ukotvite. Pri práci odporúčame dbať na čistotu, ušetríte si tým zbytočné následné brúsenie.

Podľa návodu výrobcu nechajte lepidlo vyzrieť, ide (v závislosti od typu lepidla) o niekoľko hodín až niekoľko dní. Iba tak dosiahnete to, že vaša podlaha bude plne funkčná.

Ďalší postup je totožný ako pri pokladaní masívnej podlahy na drevený rošt, viď vyššie – body 5–7.

 

POKLADANIE MASÍVNEJ PODLAHY NA BETÓN

Tento spôsob pokladania podláh je vďaka moderným a kvalitným lepidlám stále častejší a obľúbenejší. U tohto spôsobu pokládky nemožno dosky kotviť, je teda napr. treba poznať presnú vlhkosť nielen dosiek, ale aj betónu. Preto tento spôsob pokladania podláh ponechajte radšej skúseným profesionálom.

5/5 - (8 votes)