Návod na montáž fasádneho obkladu - rombus skosený (bez pera)
Montáž drevenej fasády je pre stolárov, tesárov, alebo aj zručného majstra vcelku jednoduchá vec. Je však treba mať od projektanta alebo architekta presnú skladbu roštu, izolačnej vrstvy a aj konečnú skladbu fasády vrátane detailov. Projekt by mal byť postavený tak, aby bol rosný bod v miestach, kde nemôže urobiť škody – teda mimo izolácie a tam, kde môže byť tiež dobre odvetrávaný.
S tým súvisí aj nutnosť dodržania projektu pri realizácii a tiež použitie vhodných (a na tieto účely schválených) materiálov – izolácií, hmoždiniek, skrutiek a pod. Drevená fasáda je vystavená množstvu rôznych vonkajších vplyvov, napr. silnému vetru, zmenám vlhkosti vzduchu a zrážkam. Iba správne naprojektovaná a montovaná drevená fasáda je schopná všetkým nepriaznivým vplyvom dlhodobo odolávať, v opačnom prípade môže dôjsť nielen k estetickým, ale aj funkčným závadám (a tieto sa môžu dostaviť veľmi rýchlo).
Rošt
Rošt musí byť vytvorený tak, aby za fasádou mohol prúdiť vzduch smerom nahor a aby mohol hore unikať. Rozteč roštu musí byť primeraná hrúbke fasádneho profilu, a treba zohľadniť, či ide o profil s perom a drážkou alebo bez nich. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené odporúčané rozstupy pre rôzne prípady.
Rozteče roštov pre rôzne druhy a hrúbky profilov
Pamätajte prosím, že hranoly roštu treba ošetriť proti drevokaznému hmyzu, hubám a plesniam.
Hrúbka 19 mm | Hrúbka 28 mm | Hrúbka 28 mm | Hrúbka 32 mm + | |
Profil s perom a drážkou | max. 80 cm | max. 120 cm | max. 120 cm | max. 140 cm |
Profil bez pera a drážky | max. 60 cm | max 80 cm | max. 80 cm | max. 90 cm |
Na konštrukciu roštu odporúčame používať drevo so zodpovedajúcim stupňom vlhkosti, nesušené stavebné rezivo je na takéto použitie nevhodné.
Dbajte na to, aby bola spodná konštrukcia rovná. Odporúčame použiť olovnicu a vodováhu, väčšie nerovnosti (kamene, zvyšky omietky) odstráňte, menšie vyrovnajte drevenými klinmi, umiestnenými pod nosnými latami v mieste upevnenia hmoždinkami.
Povrchová úprava fasády:
Povrchovú úpravu vždy vykonávajte pred montážou. Minimálne raz ju naneste aj z rubovej strany
profilu. Pokiaľ náter neobsahuje prípravky proti plesniam, hubám a drevokaznému hmyzu,
odporúčame napustiť palubovky takýmto prípravkom pred nanášaním vlastného náteru.
Medzi všeobecne používané a odporúčané povrchové úpravy patrí tenkovrstvová lazúra alebo oleje, používané na drevené terasy.
Montáž fasády:
Na montáž fasád existuje niekoľko veľmi dôležitých zásad:
- obklady sa pri vodorovnom pokladaní dávajú vždy perom hore
- obklady nikdy nesťahujte, pri vyššej vlhkosti by mohlo dôjsť k vydutiu fasády
- pri zarezávaní sa musia pretrieť rezy aj čelné konce povrchovou ochranou, pretože nimi vniká vlhkosť do dosiek najrýchlejšie
- pri kotvení vždy používajte kvalitné nerezové nehrdzavejúce skrutky a spony
- nezapúšťajte skrutky pri pripevňovaní fasádnych profilov príliš hlboko do dreva
- na koncoch paluboviek si predvŕtajte otvory pre skrutku, prípadne ich kotvite minimálne 50 mm od konca, zabránite tým neskoršej tvorbe trhlín
- spodné a horné zakončenie fasády je potrebné opatriť mriežkou, aby sa zabránilo vniknutiu hlodavcov, vtákov a hmyzu
Fasádne obklady s perom a drážkou je možné kotviť dvoma spôsobmi:
- do pera pozinkovanými kolárskymi klinčekmi alebo nastreľovacími klinčekmi s dĺžkou min. 45 mm a viac (tzv. skrytý spôsob)
- podľa šírky palubovky jedným alebo dvoma skrutkami z nerezovej ocele. Pri tomto (tzv. viditeľnom) spôsobe je treba dbať aby vruty boli presne v rovine, iba tak dosiahnete to, že bude obklad po estetické stránke naozaj vydarený.
Fasádne profily bez pera a drážky je možné tiež kotviť dvoma spôsobmi:
- špeciálnymi nerezovými príchytkami, ktoré sa zozadu dvoma skrutkami prichytia na profil a škárou medzi profily sa ukotvia na rošt (neviditeľný spôsob kotvenia, efektný, ale finančne náročný)
- podľa šírky palubovky jedným alebo dvoma skrutkami z nekorodujúcej nerezovej ocele. Pri tomto (tzv. viditeľnom) spôsobu je treba dbať aby skrutky boli presne v rovine, iba tak dosiahnete to, že bude obklad po estetickej stránke naozaj vydarený.
Rohy fasády a špalety je možné urobiť minimálne tromi spôsobmi:
- prekrývaný – všetky rohy sa zalištujú buď masívnou rohovou lištou, alebo dvoma k sebe kolmo zlepenými doskami, tvoriacimi masívnu rohovú lištu. Nevýhodou tohto riešenia je zatekanie vody pri daždi a vetre, zlé vysychanie a následná krátka životnosť
- priznaný – palubovky alebo fasádne profily sa zarežú k sebe pod uhlom 45 stupňov, ale nedorazia sa k sebe, nechá sa medzi nimi rovnomerná medzera cca 3–5 mm aby po daždi čelné konce rýchlo uschli. Výhodou je vysoká životnosť.
- segmentový – používa sa najčastejšie pri tzv. segmentovej fasáde, kedy sa palubovky alebo profily nenastavujú, ale sú rozdelené zvislo vyčnievajúcimi hranolčekmi, medzi ktoré sa zarezávajú. Takýto hranolček potom tvorí aj roh fasády.
Dreviny nielen na fasády:
Smrek
V Európe najviac používaná drevina sa na fasády, a hlavne štíty používa už stovky rokov. Životnosť na fasáde bez náteru je okolo 5 rokov, preto sa už niekoľko storočí vždy povrchovo upravuje. Predtým to bolo volskou krvou s rôznymi prísadami, cez rôzne karbolky a použité oleje, až po súčasné moderné a ekologické vodou riediteľné lazúry. Smrek sa veľmi dobre znáša s väčšinou náterových hmôt, čo z neho robí lacnú univerzálnu drevinu s nárokmi na údržbu.
Borovica
Nepatrne tvrdšia ako smrek, ale celkovo veľmi smolnatá drevina. S niektorými náterovými hmotami sa neznáša a je možné ich aplikovať až po celkovom odmastení dreva. Životnosť na fasáde je zhruba 10 rokov. Na prudkom slnku roní (hlavne zo hrčí) živicu, čo poškodzuje povrchovú úpravu a na tmavom nátere vytvára žltkasté fľaky. V fasádnych profiloch sa vyrába málo, preto sa horšie zháňa.
Sibírsky smrekovec
Pre svoju vysokú odolnosť a životnosť (nad 15 rokov) a priaznivú cenu patrí sibírsky smrekovec, hneď po lacnom smreku, medzi najvyhľadávanejšie dreviny na fasády. Okrem fasád je sibírsky smrekovec pre svoju hustotu (cca 650 kg/m3) a tvrdosť (3,0 Brinnela) vhodný aj na podlahy do exteriéru aj interiéru. Výber na slovenskom trhu je veľký, napríklad naša firma vyrába tieto obklady a fasádne profily zhruba v desiatich rôznych prevedeniach.
Thermo dreviny (Thermo Wood)
Pre úpravu na thermo dreviny sa používajú bežné dreviny (smrek, borovica, jaseň, buk), ktoré sa tepelne upravujú, aby sa zlepšili niektoré ich vlastnosti, a to predovšetkým stálosť a životnosť. Thermo dreviny nie je potrebné povrchovo upravovať, a pre svoju stálosť sa hodia aj do vlhšieho a nestáleho prostredie ako sú terasy, bazény, jazierka apd. Všetky thermo drevá sú v rôznych odtieňoch okru prechádzajúcich do hnedej.
Exotické dreviny
Dreviny z krajín voňajúcich exotikou? Aj tak to možno nazvať.
(Massaranduba, Jatoba, Ipe (Lapacho), Garapa, Tatajuba, Quaruba Tinga, Louro Tomaquaré, Tigerwood ), Severnej Ameriky (Cedr) , juhovýchodnej Ázie (Teak, Eben, Bangkirai, Kapúr, Kempas, Meranti, Merbau, Kokos, Bambus) a Afriky (Teak, Abachi, Dusie, Wenge, Iroko, Mahagón,) len časť exotických drevín, ktoré sa na Slovenko dovážajú, a sú to len tie najznámejšie. Pre vysokú cenu sa používajú veľmi zriedka.